Začíname s Corvus Čítačom

V Touch&Speech od roku 2013 vyvíjame vlastný set aplikácií na sprístupnenie mobilných telefónov s operačným systémom Android nevidiacim a slabozrakým. Meno nášho aplikačného setu je Corvus, pričom tak, ako označenie aplikačný set napovedá, nejde o jednu aplikáciu, ale o komplexný programový balíček zložený z dvoch základných častí, a to z Corvus Prostredia a Corvus čítača.

My vám teraz v dvoch základných sériách používateľských návodov:

predstavíme ako s Corvusom a vlastne a to je hlavné, ako úplne bez zraku, alebo len so zbytkami zraku, so smartfónom čo najefektívnejšie pracovať.

Aký je rozdiel medzi Corvus Prostredím a Corvus Čítačom?

Aby bolo vykonávanie bežných úkonov so smartfónom čo najjednoduchšie a čo najefektívnejšie, vyvinuli sme sadu aplikácií zasadených do jednotného používateľského prostredia. To znamená, že zatiaľ čo v bežných aplikáciách Androidu vyzerá každá obrazovka inak a zároveň obsahuje okrem potrebných informácií aj kopu balastu, v Corvus Prostredí sú obrazovky veľmi jednoduché, účelné a poskytujú vám presne tie informácie, ktoré potrebujete. Nevidiacim sa prihovárajú prostredníctvom hlasu podľa vášho výberu a slabozrakým ponúkajú dobre rozlíšiteľné ikony i kontrastné veľké písmo. No aj keď pohyb po týchto obrazovkách pripomína svojou intuitívnosťou staré tlačidlové telefóny, Corvus naplno využíva inteligenciu smartfónov a funkcionalitou rozhodne nie je pozadu. V Corvus prostredí môžete telefonovať, smskovať, mailovať, pracovať s dokumentmi, sťahovať a čítať si knihy. Corvus Prostredie má v sebe niekoľko vychytávok špeciálne pre nevidiacich a tak s ním rozpoznáte bankovky, roztriedite bielizeň, zistíte, či manžel nezabudol zhasnúť svetlo v kuchyni, ale pomôže vám aj s navigáciou, či identifikovať kompót v špajzy.

No a zatiaľ čo Corvus Prostredie prináša viac ako 40 vlastných modulov, Corvus Čítač nevidiacim sprístupňuje všetky ostatné aplikácie  a bežné prostredie Androidu. Samozrejme s podobne ľahkým a podobne intuitívnym ovládaním a dokonca aj s využitím rovnakej klávesnice akú používame v Corvus Prostredí. Vďaka Corvusu sa tam nemusíte obmedzovať len na funkcie, ktoré sme pre vás pripravili, ale môžete tak využívať aj iné aplikácie Androidu. Nevidiaci s Corvusom radi používajú napríklad TapTapSee na rozpoznávanie predmetov, Be My Eyes, čo je dobrovoľnícka pomoc cez telefón, navigáciu Dot Walker, programy na OCR textov a pod.  Samozrejme, že vďaka Corvusu majú jeho používatelia prístup na internet, k sociálnym sieťam, cestovným poriadkom a ostatným aplikáciám.  Dôležité je, že Corvus sa vám nijako nevnucuje. Používate z neho len to, čo sa vám hodí. Kombinácia Corvus Prostredia a Corvus Čítača je ideálna pre väčšinou používateľov.  No bez problémov je možné, ak sa rozhodnete používať napríklad len Corvus Čítač, pretože v bežnom prostredí Androidu sa pohybujete ako ryba vo vode. Používate štandardný Androidový launcher  a náš čítač si zvolíte pre jeho rýchlu odozvu a skvelé ovládanie.

Ako sa z návodov čo najviac naučiť?

Práve ste vstúpili do série základných návodov ku Corvus Čítaču. Táto séria je predovšetkým určená vám, ktorí už máte zvládnuté používanie Corvus Prostredia, alebo ak už máte aspoň akú – takú predstavu o práci v ňom a zároveň viete, že máte skôr záujem pracovať s našim čítačom obrazovky. Ak so smartfónom len začínate, alebo hľadáte informácie o veľmi efektívnom spôsobe práce s jeho každodennými funkciami a zatiaľ ste ešte nepočuli o našom aplikačnom sete plnom skvelých, jednoduchých a efektívnych vychytávok, odporúčame vám najskôr si preštudovať prvú sériu návodov s názvom Začíname s Corvus Prostredím. Ak sa však chcete viac zorientovať v problematike používania čítača obrazovky, ostaňte na tomto mieste a študujte ďalej.

Veríme, že po preštudovaní týchto návodov si Corvus natoľko zamilujete, že si už svoj život bez jeho pomoci nebudete vedieť predstaviť.

Návody v tejto časti sú logicky zoradené tak, aby sme si prešli postupne najdôležitejšími prvkami ovaládania smartfónu za pomoci Corvus Čítača. Aj keď jednotlivé časti na seba mierne nadväzujú, môžete si vybrať, ktorá časť je pre vás dôležitá. Ak je to potrebné, v príslušnom návode sa na začiatku dozviete, čo pred jeho preštudovaním už musíte vedieť, aby ste ho zvládli a na konci si všetko pekne zopakujete. Našou snahou je, aby s naučením sa konkrétnej veci bola vždy spojená aj nejaká praktická úloha, takže to, čo sa naučíte si neváhajte hneď odtestovať v praxi.

Návody v sebe skrývajú aj odvolávky na iné zdroje informácií – napríklad na iné návody, kde už bola súvisiaca problematika rozoberaná. Ak návody obsahujú textovú, audio, prípadne video alternatívu, nemusia byť tieto alternatívy úplne totožné, aj keď sa často z veľkej časti zhodujú a my v takom prípade odporúčame si preštudovať aspoň zbežne všetky.

Povedzme, že začnete audio návodmi. Tie sú skôr takou praktickou ukážkou toho, čo nájdete a môžete si podľa vašej ľubovôle postupne čítať a skúšať v textových návodoch. Ak si teda napríklad spustíte audio návod a problematika vám ešte nebude úplne jasná, nezúfajte, ale pomaličky si preštudujte jeho textovú variantu a naopak.

V textových variantoch naviac dokážeme rýchlejšie reagovať na vaše postrehy, spätnú väzbu a prípadné zmeny vyplývajúce nie len zo zmien v Corvuse, ale najmä v operačnom systéme Android. Preto textové verzie môžu obsahovať aj upresňujúce, doplňujúce, či o niečo čerstvejšie informácie. Na druhej strane je niekedy lepšie raz počuť použitie Corvusu v praxi, ako dva krát čítať. Preto každý z variantov má svoj význam.

No a nakoniec sú k niektorým návodom postupne pridávané aj ich video varianty, ktoré majú pomôcť najmä slabozrakým používateľom, ale ešte viac rodinným príslušníkom, asistentom a lektorom bez postihnutia, ktorí vám na základe takýchto návodov vedia potom lepšie pomôcť a poradiť pri používaní smartfónov s Corvusom.

A čo potom?

Ak budete túžiť po ďalších informáciách neváhajte dôkladne preskúmať naše webové stránky a to www.corvuskit.sk a www.hovoriacemobily.sk. Nájdete na nich kompletnú používateľskú príručku, kopu dobrých rád, tipov a  trikov, doplňujúce špecificky orientované návody k aplikáciám Corvusu, k modulom Corvus Čítača, ale tiež odpovede na najčastejšie vaše otázky, či používateľské fórum. Tam môžete s ďalšími Corvusákmi a samozrejme aj spolu s nami diskutovať o našom i vašom Corvuse. Takže vám prajeme veľa zábavy s Corvusom a tešíme sa aj na vašu spätnú väzbu, či vám naše návody a príručky pomohli, alebo aké ďalšie informácie by ste ocenili.

Drobná perlička na záver

Corvus v preklade z latinského slova znamená havran. Havran je v prírode symbolom inteligencie, no charakterizuje ho aj jeho špecifický hlas. Veríme, že aj náš Corvus, ktorý sa k vám ozýva bude pre vás symbolom inteligencie, ktorú vám z vášho smartfónu sprostredkúva.

Obsah kurzu

  • Základné fungovanie čítača obrazovky. Pohyb po poožkách, rolovanie, potvrdzovanie.

  • Prijaté správy, nastavenia pripojenia, jas obrazovky. Takéto položky obsahuje ponuka Rýchle nastavenia a Panel oznámení, teda notifikačná lišta. Ukážeme si, ako sa k nim dostať.

  • Ak ste niekedy mali v rukách telefón vidiaceho, možno vás prekvapila jeho domovská obrazovka. Vyzerá totiž úplne inak, ako základná obrazovka prostredia Corvus. V tomto návode si ukážeme, ako sa zorientovať na štandardnej domovskej obrazovke Androidu.

  • Mnohé aplikácie už dostanete nainštalované, ďalšie si môžete zdarma nainštalovať alebo kúpiť v obchode Google Play, ktorý je u nás označovaný aj ako Obchod Play. Takto vďaka rôznym aplikáciám môžete využívať svoj smartfón naplno. Ukážeme si, ako v obchode vyhľadať a nainštalovať aplikáciu.

  • Keď si pomocou Corvus Čítača obrazovky prezeráte okno aplikácie, môžete sa stretnúť s tým, že sú prvky zbytočne rozdelené akoby do viacerých položiek a vy musíte pričasto švihať. Tento problém rieši funkcia s názvom inteligentný fokus. Ukážeme si, ako funguje a ako ju aktivovať.

  • Už vieme, že v prostredí Androidu môžeme používať rôzne gestá Corvusu. Môžete sa ale dostať do situácie, že vám chce so smartfónom pomôcť niekto, kto Corvus, resp. všeobecne špecifiká ovládania smartfónov nevidiacimi, nepozná. Vidiacu osobu môže Corvus takpovediac vyrušovať. Čo sa dá spraviť v tejto situácii?

  • Správanie čítača obrazovky v Corvuse si môžete prispôsobiť. Takéto prispôsobenie môže mať významný dopad na to, ako efektívne sa vám so smartfónom bude pracovať a ako veľmi budete s Corvusom spokojní. Ukážeme si, ktoré nastavenia by vás mohli zaujímať.

  • V Android prostredí sa môžete stretnúť s posuvníkmi. Je to ovládací prvok, ktorým napríklad upravujete hlasitosť telefónu, alebo jas obrazovky.

  • Existujú tlačidlá, ktoré sa zobrazujú takmer vo všetkých aplikáciách. Určite poznáte tlačidlo Domov. Môže ísť o fyzické tlačidlo, ale čoraz častejšie je to dotykové tlačidlo v strede dolnej časti obrazovky. Okolo neho sú ešte tlačidlá Späť a Nedávne, ktoré sa niekedy označuje aj ako tlačidlo bežiacich aplikácií. Ukážeme si, ako tieto tlačidlá fungujú.

  • Určite to poznáte. Prehŕňate sa s čítačom v konverzáciách len preto, aby ste našli tlačidlo napísať novú správu. V Messengeri, Whatsape, všade je to tlačidlo úplne na konci. Ukážeme si, ako ušetriť drahocenné minúty. A budeme trošku kresliť.

  • V Čítači obrazovky rovnako ako v Corvus Prostredí môžete využívať plynulé čítanie. Text si môžete prezerať aj po menších úsekoch. Ukážeme si, ako funguje plynulé čítanie, ale aj nastavenie granularity.

  • Uvažovali ste niekedy nad tým, že by ste si v smartfóne prezerali webové stránky? Prečo nie. Všetko sa dá. Bude to chcieť trošku kreslenia. Ale nech vás to neodradí. Pár minút cviku a pôjde to.

  • Ak ste experimentovali s Android aplikáciami a niektoré už používate, určite ste narazili na nepopísané miesta. Vtedy corvus povie napríklad len tlačidlo, editačné pole, obrázok a podobne, no vy netušíte, čo sa stane, ak to tlačidlo stlačíte, alebo čo máte presne vypísať do editačného poľa, či čo je zobrazené na obrázku. Takéto miesta si môžete v aplikácii popísať.

  • Mnohé činnosti robíme na smartfóne opakovane. Vypíname a zapíname mobilné dáta, hľadáme informáciu v aplikácii. Tieto činnosti trvajú zbytočne dlho. Proces si vieme zjednodušiť tak, že Corvus naučíme, čo presne chceme robiť, tejto činnosti priradíme názov a potom vždy, keď na položku z týmto názvom poklepeme, Corvus už naučenú činnosť vykoná za nás. V tomto návode si vysvetlíme, ako fungujú makrá. A výborné je, že na tvorbu makier nemusíme vedieť programovať. Chce to len trochu logického myslenia.

     

  • Z návodu Makrá (1. časť) už vieme, ako vytvoriť makro, ktoré za nás nájde a aktivuje tlačidlo. Môžeme si však zjednodušiť aj zložitejšie úlohy. Ukážeme si, ako napríklad priamo v prostredí Corvusu spustiť popisovanie obrázkov z aplikácie TapTapSee a nechať Corvus popis vysloviť bez toho, aby sme museli čokoľvek v TapTapSee hľadať.

  • Môže sa stať, že namiesto čítača obrazovky Corvusu chcete používať iný čítač obrazovky. Napríklad vtedy, keď ste si už zvykli na iné riešenie (napr. vstavaný Voice Assistant), no z aplikačného setu Corvus chcete zároveň používať niektoré vybrané funkcie. Knižnicu SKN, Počasie, či poviberať iné čerešničky na torte. :) Corvus môžete nastaviť tak, že jeho čítač sa neaktivuje a zároveň vášmu čítaču obrazovky priradite skratku, ktorou ho môžete podľa potreby zapínať a vypínať.